15 yıl beklediğime değdi, Minyatürler II çıkmış..

Çıkmış diyorum, çünkü bu yılın Şubat ayında çıkan albümden haberim yoktu.

30 Ağustos tatilini fırsat bilen tatilcilerin İstanbul’u terketmelerini fırsat bilerek (!), cuma gecesi Bağdat Caddesi’ne indik. D&R’da albümlere bakarken, 1999’dan bu yana (albüm çıkışı 1998) çok keyifle dinlediğim Minyatürler albümünü en ön sırada gördüm ve içimden ‘şu albümün de devamını yapmadılar’ diye geçirmiştim ki bir arkasındaki CD’nin ‘Minyatürler II’ olduğunu görünce CD yi rafa koymadan kasanın yolunu tuttum.

Öncelikle kısaca Minyatürler’den bahsedeyim. Minyatürler, ‘denizden ne çıksa yerim‘ misali ne çıksa dinlerim diyebileceğim Kalan Müzik‘ten 1998 yılında çıkan Cihat Aşkın – Mehru Ensari albümü.

Albüm, piyano ve keman sevip de Türk Müziği dinleyenler için bulunmaz kaynak. Bu albümden sonra raflarda pek çok keman – piyano enstrumental albüme rastladıysam da bu albümden aldığım tadı alamamıştım. Minyatürler albümü 1997 yılında yalnızca 5.5 saatte kaydedilmiş (Ref) İlk albümde sarı gelinayrılıksalacak şarkısıkavak marşı gibi eserlerin bulunduğu 18 eser bulunuyor. Minyatürler II içerisinde ise aşağıdaki eserleri dinleyebilirsiniz;

1.Elgajiye
2.Hasretinle Yandı Gönlüm
3.Stambulu na Bosforu
4.Akşam Mahnısı
5.Yıstambuli
6.Karacaoğlan İncecikten Bir Kar Yağar
7.Kalanların Ardından
8.Nihavend Saz Semaisi
9.Laçin
10.Sordum Sarı Çiçeğe
11.Güzel Aşık Cevrimizi Çekemezsin Demedim mi?
12.Drama Köprüsü
13.Türkmen Kızı
14.Evlerinin Önü Mersin
15.Efem
16.Ben Senu Sevduğumi Dünyalara Bildirdim
17.Giresun Karşılaması

Hasretinle Yandı GönlümKalanların Ardından, Sordum Sarı Çiçeğe, Ben Seni Sevduğumi ilk 2-3 dinleme sonrasında favorilerim arasında.

Umarım üçüncüsü için bir 15 yıl daha beklemeyiz.. Keman ve piyano sevenler kaçırmasın.

Cihat Aşkın ve Mehru Ensari’nin Radikal röportajına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir