Favori iPhone Uygulamalarım

Apple ürünleri ve iOS / OS X platformundaki uygulama incelemeleri ile sıkı takipçisi olduğum bloglardan bir tanesi MacSparky. Blog’unda genelde yeni ürün ve uygulama tanıtımlarına yer veren David Sparks, belirli aralıklarla iPhone ya da iPad kullanıcılarının ana ekran görüntülerini konu alan röportajlar hazırlıyor. Tek tek uygulamaları ekran görüntüleri ve özellikleri ile aktarmak yerine, kullanıcıların deneyimlerinden yola çıkarak uygulama tanıtımları yapmak bana çok daha pratik geldiği için benzer bir yazı hazırlamak istedim.

Bu yazıda iPhone ile sık kullandığım uygulamaları ve iPhone kullanım alışkanlığımı bulacaksınız.

Favori Uygulamalarım

DayOne ve Things en sık kullandığı iOS uygulamaları. DayOne ile özellikle kızım doğduğundan beri ara ara günlük tutuyorum. Güzel tarafı sadece yazarak değil, o anda bir kare fotoğraf çekip altına bir cümle yorum yazıp o anı, o günü kayıt altına almak mümkün. Çekilmiş fotoğrafları paylaş menüsü altından DayOne’a yüklemek, Dropbox desteği, OS X istemcisi ile senkronize çalışması, o anki hava durumu ve hareket bilgilerinizi kayıt altına alması yazılımın diğer güzel özellikleri. Things ise yapılacak işlerimi GTD metodolojisine göre tutmamı sağlayan pratik bir uygulama. Daha önce OmniFocus kullanıyordum ancak uygulamanın karışık arayüzü ve yapısı nedeniyle daha pratik bir çözüm sunan Things’i tercih ettim.

Ekran Düzeni

iPhone’umda öyle yüzlerce uygulamam yok, oyun oynamıyorum. Hal böyle olunca, uygulamaları türlerine göre klasörleyip tek bir sayfada tutarak erişilebilirliği arttırmaya çalıştım. Çok sık kullandığım uygulamalara ise tek dokunuşla erişebilmek amacıyla klasör dışında tuttum.

Sık Kullandıklarım

Pek çok kişinin olduğu gibi benim için de Dropbox favori bulut platformum. Her ne kadar Apple iCloud’u sunsa ve iOS 9 ile kendi iCloud iOS uygulamasını kullanıma açmış olsa da, Dropbox’ın uygulama desteği, dosya paylaşmadaki pratikliğine henüz erişebilmiş değil. Bu nedenle önem verdiğim ve farklı platformlardan erişmek istediğim tüm dosyalarım Dropbox’ta.

Evernote, daha önce de defalarca tanıtımını yaptığım şekilde tüm notlarımı sakladığım, “kağıtsız yaşam” platformum. iOS uygulaması ile kartvizitleri çekip otomatik olarak kişiler defterine kaydedilmesi çok güzel. Yine sesli not alma, link ekleme, taradığım görüntüleri iliştirme gibi pek çok ek fonksiyonu ile Evernote vazgeçilmezlerim arasında.

1Password, OSX tarafında da çok sık kullandığım bir şifre saklama uygulaması. iOS’da da oldukça başarılı ve touch ID ile çalışabiliyor.

Facetune‘u yüksek bir indirim oranıyla çok düşük bir bedele satın almıştım. iPhone ile çektiğiniz portre fotoğraflarında ışık, sivilce giderme vb. pek çok düzenleme işlemini pratik olarak yapabileceğiniz bir uygulama.

Ulaşım klasörü altındaki Trafi, özellikle İstanbul’da toplu taşıma kullanacağım zaman sıkça başvurduğum çok başarılı bir uygulama. Bulunduğunuz yerden ya da istediğiniz iki nokta arasındaki en uygun / en kısa ya da ucuz toplu taşıma ve aktarma seçeneklerini listeliyor.

İstanbul’da yaşayıp da trafiğe bakmadan yola çıkmak düşünülemez. Bunu için Yandex Haritalar ve İBB CepTrafik vazgeçilmezlerim.

Bunlar dışında elbette FacebookInstagramTwitter ve Spotify diğer sık kullandığım uygulamalar.

Diğerleri

Runkeeper, nadir de olsa yürüyüş yaptığımda kullandığım, spor ve kayıt amaçlı popüler bir spor uygulaması. Internet üzerinden radyo dinlemek için TuneIn ve Power kullanıyorum.

Ne Olsa Harika Olurdu?

iOS’da WordPress için fotoğraf çekip düzenleme imkanı veren bir blog editorü ve Filezilla muadili bir FTP istemcisi güzel olurdu diye düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir