Film Arşivi Düzenlerken AppleScript Kullanımı

Film / dizi / müzik arşivi yapanlar bilirler, aradığınızı ihtiyacınız olduğu anda bulabilmek için düzenli bir arşiv sistemi oluşturmak esastır. Ayrıca bu arşivin içinde dolaşırken kullanacağınız arayüz de oldukça önemli, bu konuda da herkesin kendine göre şekillendirdiği / alıştığı bir prosedürü oluyor.

Filmlerin arşivlenmesine gelirsek, en basit yöntemlerin başında hiyerarşik klasör yapısı geliyor;

Hatta araya “tür” bilgisi içeren klasörler de ekleyerek bu sınıflandırmayı daha detaylı hale getirmek mümkün, ancak bu durumda hem arşivleme esnasında doğru kategoriyi seçmek, hem de filmleri listelemek zor oluyor. Örneğin bir hafta sonu komedi filmi izleyeceksiniz, yıl klasörlerini tek tek açıp içlerindeki film adlarına bakmak mı daha kolay, yoksa bu iş için hazırlanmış, film özetlerini ve kapaklarını içeren yazılımları kullanmak mı.

Film arşiv yazılımı denilince Windows ortamında kullandığım bir kaç yazılımı tavsiye edeyim; My Movies,  DVD ProfilerMovie Collector ve XBMC türevlerini (örn Kodi) inceleyebilirsiniz.  Film arşivinizi klasörlerin arasında değil de DVD kapakları ile gezmek ve filminizi hemen oynatmak çok daha keyifli;

Eskiden filmleri bu tip yazılımlara kaydedebilmek için, filme ait tüm verileri (yılı, DVD kapağı, oyuncular, özet vb.) elle girmek gerekiyordu. Gelişen film veritabanları sayesinde, artık pek çok veriyi IMDB, TMDb gibi sitelerden otomatik olarak çekmek mümkün.

Konuyu daha fazla dağıtmadan, hem Windows hem OS X platformunda kullandığım Plexyazılımından bahsedeyim. Daha önce şurada da Plex’den bahsetmiştim. Plex ile filmlerinizin yanı sıra diziler, müzikler, kişisel videolar gibi farklı türde medyaları da arşivlemeniz ve tek bir kullanıcı arayüzünden oynatmanız mümkün. Filmleri arşivleme kısmı ise çok basit, sadece film dosyasının ya da film dosyasının bulunduğu klasör adını ” FİLM ADI (ÇIKIŞ YILI) ” düzeninde yapmanız yeterli. Örneğin “The Matrix (1999).avi” şeklinde bir video dosyanız varsa ya da “Tha Matrix (1999)” şeklinde bir klasör içinde bulunuyorsa, Plex’in tarayıcısı kaynak olarak gösterdiğiniz klasörü tarıyor ve bu filme ait tüm detayı Internetten indirip arşivinize ekliyor.Sonuçta sadece adı ve çıkış yılını girdiğiniz film, aşağıdaki gibi yönetmeninden oyuncularına, arka plan resminden DVD kapağına kadar pek çok detaylı bilgil ile birlikte önünüze geliyor;

Burada tek yapmanız gereken, filmlerinizi arşivlerken yukarıda bahsettiğim “film adı (çıkış yılı)” yapısına dikkat etmek. Peki diyelim ki, düzenli olmayan 100’lerce filminiz var bu filmleri Plex altında arşivlemek istiyorsunuz;

> Dragon Ball.mov
> Into the Storm.mp4
> Capt America The Winter Soldier.avi
> …

Bunu yapmak için ilgili film dosyasını seçip filmin adını IMDB ye girip karşımıza gelen filmlerden ilgili film çıkış yılını öğrenip dosya adını düzenlememiz gerekiyor. Hatta yeni bir klasör açıp film dosyası ve ilgili alt yazısını da bu klasöre atarsak çok kadar düzenli olur.

Yüzlerce film için bu işin kolay yolu yok mu? Elbette var, bu iş için yazılmış uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu iş için benim tavsiyem FileBot olacak.   Apple Store’da 5 USD’ye satılan bu yazılımı, şuradaki resmi indirme sayfasında yer alan “OS X Package” bağlantısı ile ücretsiz olacak da indirebileceğinizi hatırlatayım. Ancak bugün basit bir AppleScript kullanımı ile yukarıdaki “rutin” işlerin nasıl otomatik hale getirilebileceğine bakalım.

Bu script ne yapıyor, Finder’da seçili durumda bulunan film dosyanız ve altyazıyı alıp filmin adını IMDB de arıyor ve yıl gireceğiniz bir pencere çıkartıyor. Bu pencereye IMDB den okuduğunuz yılı girdiğinizde script film ve altyazı dosyasını buna göre düzenleyip yeni bir klasör yaratıyor ve dosyaları bu klasöre kopyalıyor.

tell application “Finder”
activate
set secilenlerListesi to selection
set klasor to folder of item 1 of secilenlerListesi
set dosyaAdi to name of item 1 of secilenlerListesi
set filmAdi to (characters 1 thru -5) of dosyaAdi as text
set uzanti to (characters -4 thru end) of dosyaAdi
set yeniKlasor to make new folder at klasor with properties {name:filmAdi}
tell application “Safari” to open location “http://www.imdb.com/find?ref_=nv_sr_fn&q=” & filmAdi
end tell
tell application “Finder”
display dialog “Filmin yılını giriniz” default answer “”
set filmYili to text returned of result
set (name of item 1 of secilenlerListesi) to filmAdi & ” (” & filmYili & “)” & uzanti
move selection to yeniKlasor
set name of yeniKlasor to filmAdi & ” (” & filmYili & “)”
end tell

Not: Yazılımcı değilim, dolayısı ile aşağıdaki scripti çok daha verimli / kısa şekilde yazmak mümkün olabilir.  Ancak kişisel kullanım için script performansı önceliğimiz olmadığı için bu script işinizi görebilir ya da  kendinize göre düzenleyebilirsiniz de.

Bu scripti Automator servisi olarak kaydedin ve bir kısayol atayın (şu yazıdan Automator’da AppleScript kullanımı örneğine bakabilirsiniz). Daha sonra Finder’da filminizi ve altyazı dosyasını seçip scripti çalıştırın;

Safari’de IMDB sitesinde dosya adınız aranacak ve film yılını girmeniz istenecek;

Bu örnekte filmimiz 2014 yılına ait gözüküyor, açılan pencereye “2014” girip “OK” e tıklarsak;

Filmin, seçili altyazı ile birlikte yeni yaratılan klasöre taşındığını görüyoruz. Klasör ismi de “FİLM ADI (ÇIKIŞ YILI)” tanımımıza uyuyor.

Script ile detaylı uğraşacak vaktim olamadı. Sadece Finder’da seçili dosya grubundaki ilk dosyanın ismini IMDB de aratıyor, bu ismi yeni bir klasör adına veriyor ve sonuna parantez için kullanıcı tarafından girilen yıl değerini alarak sona ekliyor. Seçili dosyaları da bu yeni klasöre kopyalıyor. Birden fazla film seçildiği durumda tüm seçili dosyaları aynı klasöre kopyalayacaktır script.  Yukarıdaki scripti 15 dk gibi bir sürede  Google kullanarak yazdım ve düzensiz filmlerimi Plex formatına getirirken epey vakit kazandırdı. Siz de buradan yola çıkarak kendi scriptinizi yazabilir ya da bu scripti geliştirmeyi deneyebilirsiniz.

Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir