Kaydetme Penceresinde Dosya Yolunu Sürükleme

Benim gibi uzun yıllar Windows kullanıp OS X işletim sistemine geçenlerdenseniz, OSX’in gizli kalmış pratik özelliklerini zaman içinde keşfediyorsunuzdur. Bugünkü ipucu, “Aç”, “Kaydet” ya da “Farklı Kaydet” pencerelerine, açık olan bir Finder penceresindeki dosya yolunu (path) kopyalama ile ilgili.

Gün içerisinde kullandığım pek çok farklı yazılımda, genelde Dosya menüsü altında bulunan, “Aç”, “Kaydet” gibi komutları sıklıkla kullanıyorum. Önceki yazıda bahsettiğim gibi, düzenli bir dosya isimlendirmesi, beraberinde hiyerarşik bir klasör kullanımını gerektiriyor. Her çalıştığım dosyayı masaüstüne kaydetmemek için de iç içe pek çok klasör kullanmam gerekiyor. Örneğin, bir proje dosyası üzerinde çalıştıktan sonra, kaydetmem için;

“Projeler > Ülke Kodu > Müşteri > Proje Adı > Doküman Tipi” şeklinde bir ağaç yapısını aşarak ilgili klasöre ulaşmak 4-5 tık gerektiriyor.

Bu işlemi daha basitleştirmek için şunu deneyebilirsiniz;

Çalıştığınız klasörü bir Finder penceresinde açın ve açık kalsın;

Örneğin Word kullanarak hazırladığımız dokümanı bu klasöre kaydetmek isteyelim. Kaydet penceresi aşağıdaki gibi gözükecektir;

Yukarıdaki örnekte  hedef klasör Masaüstü’nü (Desktop) gösteriyor. Sonraki adımda, dosyayı istediğimiz proje klasörüne kayıt için sırasıyla “Projeler” > “TR” > “ABC Holding” > “Otomasyon Projesi” > “SOW Dokümanları” klasörünü seçmek yerine, masaüstümüzde açık olan proje penceremizin başlık çubuğundaki klasör ikonunu sürükleyip “kaydet penceresi” ne bırakıyoruz.  

Kaydet penceresinde hedef klasörün, sürüklediğimiz Finder dosya yolu olduğunu göreceksiniz;

Böylece, hedef klasörümüzü Finder’da açık bırakarak, bir proje ile ilgili Safari’den, Word’den, Keynote’dan dosyalarımızı kaydederken pratik bir şekilde hedef klasörü kopyalama imkanımız oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir