MOKS – Başarıya Giden Yol

Daha önceki kitap yazılarımdan Ataman Özbay’ın hikayesini hatırlarsınız. Bu defa Ataman Özbay’ın kitabından haberdar olmamı sağlayan Ahmet Şerif İzgören’in MOKS Başarıya Giden Yolkitabından bahsetmek istiyorum. Gayet akıcı bir kitap MOKS, Ahmet Hoca’nın esprili bir dili var sıkılmadan okunabiliyor. MOKS, yöneticilerin kullandığı iki farklı yöntem için Ahmet Hoca’nın uydurduğu bir kısaltma, açılımını yazıp kitaptan tüyo vermeyeyim. 

Kitap içerisinde Kurum Kültürü – Bilgi – İletişim ve Gelecek başlıkları altında İzgören’in oldukça eğlenceli hikayeleri yer alıyor. Dünya’da ilk kez süre sınırlaması olmadan kitap iade garantisi de bu kitapta bulunuyor, okuyup beğenmezseniz kitabı iade edip paranızı alabiliyorsunuz! Ahmet Hoca’nın iddiasına göre yayınevi batarız demiş ama beş yılda yirmiden fazla iade olmamış, zaten kitabın içinde bir yerde ‘iade etmeye kalkarsanız o daha da büyük ayıp’ demiş kendisi :)

Kitapta altını çizdiğim pek çok hikayecik oldu, MAN firmasının Karadanizli müşterisinin ‘Top Çek’ hikayesini atlamayın..

Kitaptan bazı alıntılarım aşağıda;

  • Siz kâra falan odaklanmayın; çalışan mutluluğuna, onların gelecek garantisine, performanslarının önündeki engellere odaklanın, gerisi gelir.
  • Kurum kültürünüzü yaratan; davranışlarınızdır, ekibe anlattığınız teoriler değil.
  • Sistem Lideri, içeride güven ortamı oluşturur.
  • İngilizcede iki kelime vardır: “source” ve “resource”. Source, “kaynak” demektir, resource ise “yetenek, cevher” anlamına gelir.
  • Almanya ile Türkiye arasındaki fark ne? “Sizin şirketler hücumbot gibi hafif, hareketli, çabuk ama dalga ve fırtınadan çok etkileniyorlar, Alman şirketleri uçak gemisi gibi hantal, ağır, yavaş ama doğru adımlarla ve etkilenmeden gidiyorlar.”
  • Eski Havacılar bilir. Tahsin Şahinkaya, Hava Harp Okulu komutanıyken Hava Kuvvetleri’nden Hava Harp Okulu’nu denetlemeye gelecekler; bir bakıyor, sararmış çimler var. “Boyayın bunları yeşile” diyor, çimleri yağlıboyayla boyuyorlar yeşile. Ertesi gün generaller geliyor, çimler yemyeşil. Şahinkaya daha sonra Hava Kuvvetleri Komutanı oldu.
  • Protokol kelimesi eski Yunan’dan geliyor. Proto “birinci, önemli” kolos ise “kalça” anlamına geliyor. Protokolos “önemli kalçalar” anlamına geliyor.
  • Karakteriniz, bilgi düzeyiniz sağlamsa herkesle içten ve açık bir diyalog kurun, kimse tepenize çıkmaz.

Aslında çok daha fazla altını çizdiğim yer var ama kitabı tanıtacağız derken telif hakkını çiğniyor olmayalım. Güzel bir haber, kitabın e-kitap sürümü de var,  şuradan basılı kopyasını 12 TL’ye , elektronik kopyasını ise 8 TL ye edinebilirsiniz, iade etmeyeceğinizi düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir