Starbucks – Gönlünü İşe Vermek

2000’lerden hemen önce orijinalinin basıldığı, Türkçe’ye ise birinci baskısı Nisan 2007 çevrilen; Starbucks icra kurulu başkanı Howard Schultz’un kaleme aldığı “Gönlünü İşe Vermek” kitabını çok geç keşfetmişim. Yaklaşık iki hafta gibi bir sürede bitirmeyi başardığım kitap gayet akıcı ve sıkmadan Starbucks’ın kuruluşundan bugüne olan büyümesini anlatıyor.

Kitapta şirketin kurulmasından büyümesine, müşterileri (misafirleri) ile olan ilişkilerinden kriz yönetimine, çalışanların motivasyonundan çılgın fikirlerin hayata geçirilmesine kadar yaşanan tüm süreçler, alınan doğru-yanlış kararlar, planlamada kullandıkları argümanlar, hesaba kattıkları / katamadıkları konularda da tecrübeler paylaşılmış. Bu defa e-kitap biçiminde bulamadığım için çok fazla alıntı not alma imkanım olamadı ama bazı işaretlediğim cümleleri aşağıda bulabilirsiniz;

  • Başvurduğum yatırımcıların çoğu, çılgın bir fikir sattığımı dobra dobra söylediler. “ll Giornale? Bu adı telaffuz bile edemezsin.”  ”Starbucks’ı nasıl bırakırsın. Bu ne aptalca bir hareket.”
    “Sence bu neden işe yarasın? Amerikalılar asla kahveye bir buçuk dolar vermez!” 
    Para toplamaya çalıştığım o sene boyunca 242 kişiyle görüştüm ve bunlardan 217’si “hayır” dedi
  • Bir teşkilat kuruyorsanız, bunu yalnız yapamayacağınızı hemen fark edersiniz. Farklı güçlerle katkıda bulunan ama sizle aynı değerleri paylaşan, tam anlamıyla güvendiğiniz bir meslektaş bulabilirseniz daha güçlü bir şirket kurarsınız.
  • “Bana öyle geliyor ki başarılı insanlar, herhangi bir şeyi yapmak için inanılmaz bir güdüye sahip. Kazanmak için enerji harcıyorlar. Bu dünyada çok az insan büyük bir risk altına girmeye heveslidir. ” Sizi dikkatle dinleyen birini bulursanız belki de şaşırtıcı bir hayali gerçekleştirmenize yardımcı olabilir.
  • Çok az kişi, doğruluğu ispatlanmış alanlarda doğruluğu ispatlanmış fikirlere bağlı kalarak başarıya ulaşmıştır.
  • Yeni sanayileri kuranlar, yeni ürünlere yatırım yapanlar, uzun ömürlü girişimlere imza atanlar ve en yüksek başarı seviyesine ulaşmak için çevresindekilere yeteneklerini kullanmaları konusunda ilham verenler; az gidilen yolu takip edenlerdir.
  • Vizyon, gördüğünüz şeyi başkaları görmediği zaman söz konusu olur.

Kitabın D&R linki şurada.

Orijinal baskısını ise Amazon’da e-kitap biçiminde de bulabilirsiniz.

Türkçe özeti ise şurada buldum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir