Vazgeçmeyi Öğrenmek – Dip

Uzun zamandır kitap okuyacak fırsat yaratamıyordum ki Seth Godin’in “The Dip”, (Türkçesi de “Dip”) adlı 80 sayfalık kitabını araya sıkıştırabildim.

Seth Godin, Dip içerisinde sade bir dille neden ve ne zaman “vazgeçmek ya da vazgeçmemenindoğru karar olacağını anlatmış. Kitap çok uzun olmadığı için konular oldukça akıcı şekilde anlatılmış ve tekrardan uzak. Doğru zamanda vazgeçenlerin, ya da “dip”i aşarak başarıya ulaşanların, ısrarcı ya da çabuk pes edenlere göre nasıl başarıya ulaştığı gerçek hayattan örneklerle kanıtlanmış.

Ben kitabın İngilizcesi’ni edinebildim,  Türkçesi’ni şuradan temin edebilirsiniz. Okurken altını çizdiğim pek çok yer oldu, orijinal çevirisi kadar doğru olmasa da hoşuma giden kısımları aşağıda çevirdim;

  • Jack Welch, General Electric’i yeniden yapılandırırken; eğer pazarda 1. ya da 2. olamayacaklarsa, pazardan çıkmaları gerektiği kararını uygulamış. Peki, pazar 4. sü iken bile kâr edebilen milyar dolarlık bir departmanın satışı nasıl açıklanabilir? Basit, yönetimin ilgisini dağıtıyor, kaynakları ve personelin enerjisini tüketiyor. Daha da kötüsü, kurum çalışanlarına “dünyanın en iyisi” olmadan da devam edilebileceğini öğretiyor.
  • İster inanın ister inanmayın, vazgeçmek hayatınızı ve kariyerinizi idare etmek için akılcı ve harika bir stratejidir.
  •  İnsanlar (müşteriler / kullanıcılar) sonsuz sayıda seçenekle karşılaştıklarında, genellikle pazar liderini tercih ederler. 
  • Bir konuda en iyi olmak her zaman olumlu karşılanmaz. Örneğin, karnesinde iki A, bir B+ ve üç B olan öğrenci başarılı gözükür. Diğer taraftan karnesinde bir A+ ve dört C alan öğrenci başarısız olarak değerlendirilebilir.
  • CEO olmak kolaydır, zor olan CEO olabilmektir. 
  • Bir ağaçkakan, 1000 ağacın her birini 20 defa gagalayıp hiç bir şeye ulaşamaz ama sürekli meşguldür. Diğer taraftan tek bir ağacı 20.000 defa gagalayıp yemeğine ulaşabilir. 
  • Vazgeçmek zordur.
  • Vazgeç ya da sıra dışı ol, ortalamada olanlar kaybedenlerdir. 
  • En iyinin kim olduğuna kim karar veriyor? 

Altını çizdiğim daha çok kısım var ama artık onları da kitabı satın alıp okuyacaklara saklamış olayım.

Arka kapaktan;

Seni asla geri aramayacaklarını bildiğin beşinci iş görüşmesidir.

Kimsenin olmadığı bir gece kulübünde boşluğa doğru şarkı söylemektir.

Kayak yapmayı öğrenirken, yedinci kez yere düşmektir.

Startın verilmesinin heyecanı geride kalıp, finiş çizgisine ulaşmanın uzak bir hayal olduğu uzun bir maraton koşmaktır.

Büyük hedefinize ulaşmak için zorlu yolları aşmaktır. Tabii doğru hedefin peşinden gidiyorsanız.

Başka?

Tamam, kariyerinize, gelecekteki mutluluğunuza ve belki de nihai mutluluğa giden anahtardır.

İster girişimci ister yönetici, mavi ya da beyaz yakalı, Seth Godin’in Dip kitabından herkesin okurken keyif alabileceğini umuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir